Най-добро ръководство за Мекотели

Най-добро ръководство за Мекотели

Най-добро ръководство за Мекотели

Blog Article



всичко Стъклени мекотели - Жители на подводното царство. Това са най -високо организираните в еволюционния план животни като меки -кодирани.

Питър Годфри-Смит – биолог – специалист по октоподите в Сити Юнивърсити, Ню Йорк, и в Университета в Сидни, Австралия, предполага, че няколко сили може да са помогнали на октопода да развие сложна нервна система. Първата е тялото му. Нервните системи в крайна сметка еволюират заедно с телата, а тялото на октопода е еволюирало като необикновено сложно. Тъй като няма кости, октоподът може да протегне всеки крайник във всяка посока и да го огъва във всяка точка; за разлика от вас и мен той не е ограничен да го движи при рамото, лакътя или китката. Това предоставя на октопода огромен набор от възможни движения; освен това всеки крайник може да прави нещо различно.

Коремоногите и двучерупчестите може да са най-разпространените мекотели, но главоногите (семейството, което включва октоподи , калмари и сепии ) са най-напредналите. Тези морски безгръбначни имат удивително сложна нервна система, която им позволява да се занимават със сложен камуфлаж и дори да демонстрират поведение, насочено към решаване на проблеми – например, известно е, че октоподите бягат от резервоарите си в лаборатории, мляскат по студения под и се качват в друг резервоар, съдържащ вкусни двучерупчести.

При мидите устата започва с чифт пипала, снабдени с ресничест епител. Те насочват водния поток заедно с хранителните частици към устата. Поради липсата на глава липсват глътка, радула, челюсти и други органи свързани с тази част на храносмилателната система.

Ракообразните и мекотелите се ловят от крайбрежните рибари с помощта на прости методи. Омари, например, със саксии със стръв, които се потапят в морето и редовно се проверяват. Също така, не всеки уловен омар стига до пазара, тъй като минималният размер на животните е точно определен.

Секоја група која опфаќа лигњи, школки и голтки претставува предизвик кога станува збор за формулирање на општ мекотели опис. Има само три карактеристики кои ги споделуваат сите живи мекотели: присуство на мантија (задната обвивка на телото) која лачи варовнички (на пример, кои содржат калциум) структури; гениталиите и анусот се отвораат во шуплината на мантија; и спарени нервни жици.

При мекотелите обитаващи водоизточници съществува и специализиран орган, който да осигурява непрекъснат ток на водата. Нарича се сифон и представлява част от мантията. Освен основната си функция той спомага при осъществяването на движението, храненето, дишането и размножаването.

Можеби не е изненадувачки од гледна точка на човечките градинари, полжавите и голтките се најранливи на истребување денес, бидејќи тие се систематски искоренети од земјоделските грижи и одбрани од инвазивни видови безгрижно внесени во нивните живеалишта.

Репродуктивниот систем кај разделно-половите е просто изграден, за разлика од тој кај хермафродитите, кој е со посложена градба.

По-голямата част от видовете притежават характерен орган на храносмилателната система – радула, която не се среща при другите типове животни.

Дополнителни истражувања не успеаја повторно да ја најдат.

Најголемиот мекотел во светот е цефалопод, колосалната лигња (

Голям рак пустинник в своята черупка назаем минава покрай нас. А там, върху една скала, има малък водораслов октопод.

Кратки факти Мекотели Период: Камбриум – денес, Научна класификација ...

Report this page